موسسه توسعه دانش، پژوهش و فناوری فرزان ، کارآفرین برتر ملی و کارآفرین برتر استان تهران، فعالیت خود را در آذر ماه سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است. این موسسه در حوزه های آموزشی، پژوهشی و فناوری بویژه فناوری اطلاعات فعال بوده است  و از بدو تاسیس، نوآوری را در سرلوحه فعالیتهای خود داشته است. حاصل این فعالیت ها، طراحی و اجرای دهها طرح تحقیقاتی و انتشار صدها مقاله در معتبرترین مجلات بین المللی و تربیت تعداد زیادی از پژوهشگران جوان می باشد.


موسسه فرزان نخستین مرکز نگارش علمی ایرانی  را پایه گذاری کرده است. از این موسسه تا کنون بیش از ۵۰۰  مقاله در مجلات معتبر بین المللی تا عامل تاثیر (IF)  در حد ۲۴ منتشر شده است. همچنین با انعقاد بیش از ۴۰۰۰ قرارداد با دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی واعضای هیات علمی، در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی سلامت و ارائه مشاوره و خدمات پژوهشی فعالیت نموده است.


موسسه توسعه دانش، پژوهش و فناوری فرزان نخستین سازمان پژوهشهای بالینی ایرانی را به تایید سازمان غذا و دارو (معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت) تاسیس نموده است و در حوزه تحقیق و توسعه دارویی فعالیت می نماید. در این راستا  ۳۰ قرارداد و تفاهم نامه بین المللی  با مراکز و سازمانهای خارجی و بین المللی منعقد شده است.

موسسه همچنین نخستین سازمان مدیریت اطلاعات بالینی را پایه گذاری کرده است و در زمینه اجرای طرحهای مدیریت داده بویژه مطالعات اپیدمیولوژیک و کارآزماییهای بالینی ارائه خدمت می نماید.


این موسسه با هدف ارتقای کیفیت خدمات سلامت، دوره های اعتباربخشی بیمارستانی را در چارچوب دپارتمان تحول کیفیت سلامت (HQT)، عرضه کرده است که کارشناسان ستادی وزارت بهداشت و تعدادی از بیمارستانهای کشور تحت پوشش این آموزش ها قرار گرفته اند.

همچنین موسسه برای آموزش سلامت دارای مجوز از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است و صلاحیت آن برای آموزش به بیش از ۴ میلیون کارکنان دولت جمهوری اسلامی ایران به تایید این سازمان، وزارت نفت، استانداری تهران و همچنین نهادهای عمومی همچون شهرداری تهران نیز رسیده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در زمینه های مختلف، صلاحیت آموزشی موسسه را مورد تایید قرار داده است. این موسسه دارای سابقه همکاری های آموزش سلامت، با بیش از ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور و معاونت های مختلف وزارت بهداشت از جمله معاونت درمان، معاونت بهداشت، معاونت غذا و دارو، معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت می باشد.


موسسه فرزان در حوزه فناوری اطلاعات ۱۴ نرم افزار را به کاربران ایرانی عرضه نموده است که دارای تاییدیه هایی از شورای عالی انفورماتیک و مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال هستند. موسسه دارای ۱۲ وب سایت می باشد و  بیش از ۶۰٫۰۰۰ نفر تحت پوشش صدها هزار نفر–دوره آموزش های آنلاین موسسه قرار گرفته اند. موسسه عضو نظام صنفی رایانه می باشد و به عنوان ناشر دیجیتال دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در زمینه سلامت الکترونیک و همراه، موسسه در اقدامی نوآورانه در سطح جهان، سرویس های هوشمند را بر بستر وب و موبایل و بصورت یکپارچه به مراکز بهداشتی درمانی، دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت، پزشکان ارجمند و عموم مردم ارائه نموده است.


از جمله این موارد می توان به هوما: سامانه مراقبت های هوشمند سلامت، اپلیکیشن های موبایل برای عموم مردم (فرشته سلامت) و کارکنان سلامت (بیمارن من)، فراکام: سامانه ارتباطات هوشمند، فراما: سامانه مشاوره آنلاین و تلفنی سلامت، فراسای سلامت: آموزش و سنجش الکترونیک سلامت، سامانه نقشه راه سلامت، سامانه تشخیص هوشمند، سامانه گزارش دهی بیماریها (IRDR)  و تعدادی سامانه های دیگر اشاره کرد.


این موسسه در سال ۱۳۹۰ در مرحله نخست به عنوان کار آفرین برتر استان تهران و در مرحله بعد به عنوان کارآفرین برتر ملی انتخاب شد و در جشنواره ملی امتنان از کارآفرینان برتر با حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران مورد تقدیر قرار گرفت. موسسه در سال ۱۳۹۱ در همایش ملی مدیریت کارآفرینی در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران (EMIC Tech 2012)  عنوان شرکت برتر کارآفرین را دریافت و موفق به اخذ تندیس پرتو زرین کارآفرینی از این همایش گردید. همچنین در همین سال در جشنواره بزرگان نوآوری موفق به اخذ تندیس نوآوری شده است. گفتنی است که موسسه موفق به اخذ تندیس از همایش ملی تعاون نیز شده است. همچنین برای محصولات موسسه در حوزه فناوری اطلاعات، نشان حمایت از تولید ملی به موسسه اختصاص یافته است.


موسسه و تیم اجرایی آن، از سوی مراجع عالی همچون رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس جمهور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مراجع مختلف در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مورد تقدیر قرار گرفته اند. در سال ۹۰ همچنین مدیرعامل موسسه ضمن حضور در نشست مقام معظم رهبری با برگزیدگان فعالان اقتصادی، توفیق سخنرانی در این نشست را در حضور معظم له یافت.

در حوزه تالیف کتابهای سلامت نیز ما موفق شده ایم جوایز کتاب سال دانشگاهی، کتاب سال دانشجویی، کتاب برگزیده جشنواره ابن سینا و کتاب برگزیده جشنواره شهید هدایت  را بعضا در نوبت های متوالی از این جشنوره ها دریافت نماییم. تمامی این جوایز برای تالیف و نشر کتابهای بالینی و علوم پایه پزشکی اعطا شده است.


این موسسه در حوزه نوآوری و فناوری های نوین سلامت، پیشرو می باشد و مفتخر است با اهتمامی مجدانه، به سهم خود و در بخش خصوصی، نقشی کوچک در راستای سلامت جامعه ایفا کرده باشد. نی نی سا یکی از آخرین دستاوردهای این موسسه است که در راستای ارتقای سلامت کودکان و آینده سازان این مرز و بوم، به حضورتان تقدیم شده است.